למרכז הובלות 053-9367658
דף הבית » מגזין » מכס ישראל

מכס ישראל

מכס מהו?

בכל מדינה כיום נהוג לגבות מכס על טובין, הן במסגרת ייבוא והן במסגרת ייצוא לחו"ל. שיטת המכס נהוגה מזה אלפי שנים, ומקורה נעוץ בתחילת ימי המסחר עוד בעת העתיקה בראשית ימיו של המסחר היבשתי והימי. כל מדינה רשאית לקבוע את שיעורי המכס שיהיו נהוגים אצלה באשר להיטל על סחורות מיובאות וההיטל על ייצוא סחורות אם קיים, כמובן בהתחשב בנסיבות הכלכלה הפנימית והחיצונית.

כיום, כאשר הכוכב הגדול שלנו הפך לכפר גלובאלי קטן ושירותי מכס במדינות רבות, בכלל זה שירותי מכס בישראל, מושיטים יותר ידיים ללחיצה עם מדינות אחרות, חלק מממשלות המדינות הללו החליטו לחתום על הסכם סחר ולהגדיר איזורי סחר חופשיים ביניהן. איזורי הסחר החופשיים מאפשרים שינויים בהיטלי המכס במדינות השותפות ומשפיעים על תעריפי מכס, בעיקר בדמות הורדת שיעוריהם על סחורות מסויימות ואף ביטול היטלים מסויימים. היווצרות הכפר הגלובאלי תרמה גם לאלו המבקשים שירותי שילוח בינלאומי עבור מוצרים שהם מעוניינים למכור מעבר לים.

 מכס בישראל – הידעת?  

גם בישראל פועל המכס מסביב לשעון. האחראית להפעלתו ולפעולתו התקינה היא רשות המסים שכפופה למשרד האוצר. תעריפי מכס נקבעים בהתאם למשקל, לגודל ולטיב הסחורה המיובאת (או המיוצאת) ובכלל זה התעריפים עבור שילוח בינלאומי. בדומה לגוף המכס במדינות אחרות, גם שירותי מכס ישראל נועדו בין היתר בכדי לפקח ולאתר את הברחות הסחורה שכל מדינה מנסה להתמודד עימן.

ישנם אנשים שמסיבות כאלו ואחרות מנסים להימנע מתשלום המכס, שכן ככל שהמוצר כבד יותר ויקר יותר, כן שיעור המכס שייגבה בגינו יהיה גבוה יותר. כאן נכנס לתמונה המכס שנמצא בכל שדה תעופה ונמל ימי וגם על אותם אנשים שניסו לעבור במסלול הירוק עם סחורה שבגללה היו צריכים לעבור במסלול האדום, מוטל המס.

 טובין ותקילין

כאמור, מכס בישראל נגבה על סחורה הכוללת סוגים רבים של מוצרים כאשר הבולטים שבהם הם מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, פלאפונים, פריטי הלבשה והנעלה, משקאות חריפים וכמובן כלי רכב. על טובין ותקילין החוצים את הגבול ארצה או מחוצה לה באמצעות שילוח בינלאומי יש תעריפי מכס מיוחדים, ותלוי מהו אופי העסקה; ישנם נהלים והטבות שונים באם אתה סוחר במוצרי אלקטרוניקה במסגרת עסק פרטי ומייבא פריטים ארצה ובין אם אתה אמן פיסול שמייצא את יצירותיו לכל העולם.

לאחרונה עלה נושא ההזמנות מחו"ל כשהרשות עסקה בשאלה באם לאשר היטל בגובה 38 שקלים על חבילות קטנות שעד היום נחסך מהן טיול בין כותלי מכס ישראל. בעקבות לחץ ציבורי מובן והגיוני נמנעה הטלת המס הזו שבהחלט הייתה יכולה לשנות את פני המכס הישראלי.

 לחיצת ידיים עסקית

כבשאר התחומים שבהם מדינת ישראל פועלת עם מדינות שכנות ואף רחוקות יותר, גם בתחום המכס אנו פועלים תחת הסכמים כאלו ואחרים עם מדינות כמו ארה"ב, מדינות האיחוד הארופאי ואף ירדן. מכל אחת מהמדינות הללו אנו מייבאים ומייצאים סחורה תחת עינו הפקוחה של המכס הישראלי. לחיצת הידיים העסקית הזו תורמת לחיזוק ולקידום מעמדה של ישראל בקרב המדינות השותפות להסכם וזוהי אחת הדרכים לטפל בכלכלת המדינה. לולא המכס היה קיים, הייתה שולטת אנרכיה בעולם הייבוא והייצוא וזהו עולם שלא כדאי להשאיר ללא השגחה.

נגישות