למרכז הובלות 053-9367658
דף הבית » מגזין » שילוח בינלאומי לחו"ל

שילוח בינלאומי לחו"ל

מעבר מגורים לחו"ל, בין אם מדובר בעקבות רילוקיישן לעבודה מאתגרת ומבטיחה מעבר לים או כדי לרכוש השכלה באחד ממוסדות הלימוד היוקרתיים ברמה הבינלאומית, כרוך בלא מעט תכנונים, ארגונים וגם… לחצים. גם אם מדובר במעבר לתקופה מוגדרת מראש או בין אם כרטיס הטיסה פתוח לגמרי, צריך לקחת בחשבון כי בנוסף לאריזת כל החפצים האישיים, יהיה צורך גם בהובלת ציוד כבד יותר כמו ריהוט ומכשירים מסוגים שונים שישרתו נאמנה לאחר המעבר (שהרי מדובר במעבר לטובת מגורים קבועים ולא בשהות זמנית במסגרת טיול עצמאי או טיול מאורגן לסין, ארצות הברית או יעדים מפתים אחרים). אז מה צריך לדעת על ההליך של שילוח בינלאומי לחו"ל כשמדובר בהובלת ציוד אישי יקר ערך? להלן מידע שיוכל לשפוך אור על הנושא:

איך תבחרו חברת שילוח בינלאומי למעבר לחו"ל

לצורך הובלת הציוד האישי לחו"ל במסגרת שינוי מקום המגורים, ידרשו שירותיה של חברה המתמחה בתחום שילוח סחורות בינלאומי. מאחר ובשוק פועלות לא מעט חברות שילוח, כאשר כל אחת מתמחה בתחומים מסוימים, חשוב לברר אלו חברות מתמחות בהעברת תכולת דירה מאחר וזו מיומנת גם בכל הקשור לנושא אריזת החפצים. בנוסף, כדאי לברר מבעוד מועד האם החברה מנוסה במשלוחים ליעד הרלוונטי מבחינתכם מאחר וניסיון כזה משמע קיום קשרים עם אותו מקום (סוכנים, חברות תעופה, ספנות וכיוצא בזה) ובקיאות בכל הקשור לנהלים והליכי מכס ספציפיים לו.

מבחינת וותק חברת השילוח, חברה וותיקה בתחום לא בהכרח מועדפת על פני חברה עם ניסיון מועט יותר, אך בכל זאת, כדי להיות רגועים, כדאי לבחור בחברה מוכרת, בעלת מוניטין ואולי אפילו המלצות מלקוחות שנעזרו בשירותיה (דרך השיווק הטובה והאמינה ביותר). מבחינת השוואת מחירים בין חברות, למרות הפיתוי לבחור בהצעה הנמוכה ביותר, כדאי לבחון כל הצעה בהתאם למה שזו כוללת ולבחון את כל הפרמטרים מסביב שהרי ידוע שמה שזול משמעותית יכול לעלות בסופו של דבר ביוקר. במסגרת בחינת הפרמטרים, חשוב לבדוק שהשירות כולל ביטוח וכיסוי מספק במידה וייגרם נזק לציוד במהלך ההובלה.

ההליך מאחורי ההובלה אל מעבר לים

משלוח בינלאומי לחו"ל כרוך בלא מעט ארגונים בירוקרטים כמו למשל דאגה לביטוח, טיפול בכל הקשור לעמילות מכס וכיוצא בזה. לאחר בחירת החברה המתאימה ביותר, תידרשו לפרט את כל הציוד המיועד להובלה מאחר ועל סמך הנתונים, תקבלו הצעת מחיר לגבי השירות. שירות מהסוג כולל דאגה לכל הקשור למשלוח שנשלח מהארץ, טיפול בהליך המשלוח, כולל ייעוץ על אופן ביצוע המשלוח הבטוח ביותר על מנת שאכן יגיע ליעדו הסופי בבטחה, אופן אריזתו וסיווגו. לחברות בתחום השילוח הבינלאומי יש לא מעט ניסיון וידע בחוקי שילוח בינלאומי והסחר ברחבי העולם והן אלה שמבצעות בפועל את כל בירורים והתיאומים מול הגורמים הרלוונטיים הלוקחים חלק בארץ ובחו"ל.

יש לקחת בחשבון כי ישנם שני סוגים של משלוחים בינלאומיים: כאלו הכוללים הובלות ימיות באוניה מול הובלות אוויריות במטוס. בעוד שבמרבית מקרים הובלות ימיות זולות יותר מבחינת נפח המטען לעומת הובלות אוויריות, אלו כרוכות בזמן הובלה ארוך יותר. הובלה אווירית אכן יותר מהירה, כרוכה באריזה קלה יותר, אך יחד עם זאת מוגבלת מבחינת גודל המטען שניתן להוביל. בכל סוג הובלה שייבחר, שירות חברת השילוח כולל סיוע באריזה מקצועית ובטוחה של החפצים, שינוע המטען לשדה התעופה והעברתו במסגרת תהליך המכס. כמו כן גם שחרור מהמכס באתר היעד והובלת המטען עד למקום המבוקש.

בתור אנשים מן השורה, כמעט ואיננו משתמשים בשירות של שילוח בינלאומי, בטח לא בחיי היום יום שלנו, מידי פעם מכתב לחו"ל או חבילה, הזמנה מחברת אינטרנט ועוד כל מיני כאלו. פעם היינו אוספים את הבולים הבינלאומיים, היום הכל זה אינטרנט. אבל מתחת לאינטרנט יש רשת שלמה של כלי רכב מסחריים שמשנעים חבילות ממקום למקום. לכל השיטות להעביר דברים ממדינה למדינה – קוראים שילוח בינלאומי.

מידי פעם גם אנשים פשוטים צריכים להעזר בשירות של שילוח בינלאומי: אם אתם עושים רילוקיישן, למשל עוברים דירה לארץ אחרת, יורדים כדי לעלות או עולים כדי לרדת ואתם לוקחים יותר מתרמיל כובע ומצלמה.

כשאתם עוברים דירה לארץ אחרת יש כמה דברים שכדאי לברר עליהם מבעוד מועד, בין השאר תרצו לברר על ויזות עבודה, לכם, לבני זוגכם ואפילו לילדים, אם הם בגיל מתאים. כדאי לברר על מערכות החינוך, שוב, אם יש לך ילדים בגיל בית ספר. כדאי לברר על ביטוח רפואי בחו"ל לחברות ולפרטיים, בדרך כלל תצטרכו לשאת בחלק מהוצאות הביטוח בעצמכם, או למצוא סידור שיעניק לכם הנחה בביטוח (להיות סטודנטים למשל). כמו כן, תצטרכו לברר על שילוח בינלאומי אם אתם רוצים להעביר את כל המשפחה מצד אחד של העולם לצד השני.

 איך עושים את זה?

בחירת חברה – כדאי לבחור חברה עם שם, עם נסיון רב שנים בתחום. בסך הכל אתם מפקידים הרבה דברים ששייכים לכם בתוך האריזות שלהם. נסו לברר גם על ההתמודדות של החברה עם תקלות במשלוח, איך הם פותרים בעיות? אם פתאום הם נתקעים האם יש להם אמצעים חלופיים וכו'. כמו כן, רוב החברות עובדות ע כל סוגי המשלוחים, בים, באוויר וביבשה. אבל כדאי לברר מבעוד מועד אם החברה יכולה לעמוד בתנאי הזמן שאתם מכתיבים או בתנאי התשלום.

לאחרונה גדלה הדרישה לשילוח בינלאומי והחברות בשוק נמצאות בתחרות גדולה ורוצות להעניק ללקוח שירות איכותי במחיר מוזל. קיימים סוגי משלוחים לחו"ל השונים אחד מהשני: משלוח ימי, משלוח אווירי ומשלוח משולב שלוקח בחשבון את הדרך הפשוטה ביותר מנקודה לנקודה, אויר ים ויבשה.

 משלוח ימי:

הוא בדרך כלל המשלוח הזול ביותר וזה שלוקח לו הכי הרבה זמן להגיע. השיוח הימי מתומחר לפי מכולות. והמחיר תלוי במרחק שעל המכולה לעבור, בגודל המכולה (קיימים כשלושה גדלים) ובמלאות המכולה (אם היא מלאה או חלקית). לדוגמה: מכולות הנוסעות מישראל לסין ולהפך: מכולה קטנה תעלה כ-1500 דולר ומכולה גדולה תעלה כמעט 3000 $. בערך אותם מחירים גם לארה"ב.

אם המשלוח שלכם לא ממלא מכולה ואתם רוצים לחסוך עוד כסף, כדאי שתשתמשו באפשרות של  (LCL - Less Container Load) בשיטה זו מאחדים סחורה של כמה לקוחות במכולה אחת ומוזילים את עלות המשלוח. יש לזה יתרון בהוזלה וחיסרון בכך שיש סיכוי טוב לעיכוב בתהליך הפריקה.

מכסים:

מכס הוא מס המשולם על סחורות המובאות לארץ. בכל מדינה נהוג מכס אחר והוא תלות של מערכת היחסים עם מדינת היצוא. רוב חברות השילוח כוללות בשירות שלהן או מציעות כאקסטרא, שירות של עמילות מכס, בו נציג מטעמן אחראי לבירוקרטיה המעייפת ולשחרור הסחורה מהמכס. לרוב, בשילוח פרטי, לא תצטרכו לשכור שירותי כזה. מחירים לדוגמה: סחורה ששוייה 500-1000 דולר – המכס יהיה 40$. מעל 1000 דולר, גם מחירי המכס מאמירים.

נגישות